Dwatysiące12

Minęły święta, sylwester i nastał Nowy Rok 2012…no właśnie, który?
Już wcześniej słyszałem dyskusje jaki będzie ten rok, co przyniesie itd. Co nas czeka w roku dwutysięcznym dwunastym!? Czy nie prościej i co najważniejsze poprawnie językowo powiedzieć dwa tysiące dwunastym? Od wielu lat słyszę jak Polacy męczą się z wymawianiem dat.

Obowiązujące reguły w języku polskim: odmienia się tylko dwa ostatnie człony liczebników porządkowych, a w przypadku gdy na drugim miejscu od końca znajduje się zero – odmieniamy tylko ostatni człon.

Czemu nikt nigdy nie powiedział, że urodziłem się w roku tysięcznym dziewięćsetnym osiemdziesiątym drugim (?) tylko w tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym drugim?
Jak niektórzy zaczęli (poprawnie) obchodzić rok dwutysięczny – nadal konsekwentnie błędnie odmieniają wszystkie człony.

Powtórzmy i zapamiętajmy:
I zjazd gnieźnieński odbył się w 1000 roku (tysięcznym);
Bitwa pod Grunwaldem 1410 (tysiąc czterysta dziesiątym) nikt nie mówi tysięcznym czterysetnym dziesiątym roku;
Polska wstąpiła do NATO w 1999 (tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym dziewiątym) nie słyszałem, aby ktoś sobie łamał język i mówił, że w roku tysięcznym dziewięćsetnym dziewięćdziesiątym dziewiątym;
Do Unii Europejskiej przystąpiliśmy w 2004 roku (dwa tysiące czwartym) i tak mówmy, a nie męczmy siebie i innych mówieniem w dwutysięcznym czwartym!

Mam nadzieję, że jasno, zrozumiale to napisałem i będzie wszystkim łatwiej mówić i… słuchać wypowiadanych dat. Jeżeli, ktoś kogo znasz robi błędy proszę wyślij link z tym postem :)

Źródło: PBW w Łodzi

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marzena Peričič spotkanie pod oliwkami

Egzamin

Bibliotekarz Do Poznania