Rozwijanie kompetencji informacyjnych uczniów



Pod koniec  mroźnego zimowego tygodnia  Ośrodek Rozwoju Edukacji zorganizował w Sulejówku 3. dniowe szkolenie: „Biblioteka szkolna i pedagogiczna - miejscem rozwijania kompetencji informacyjnych uczniów”. Seminarium było przeznaczone dla nauczycieli bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz doradców metodycznych ds. bibliotek szkolnych. 













Pierwszego dnia uczestnicy poznali szerokie możliwości wyszukiwawcze na wykładzie: Nie tylko Google… wyszukiwanie informacji w sieci, po którym były zajęcia praktyczne.  Kolejny prelegent przybliżył: Wspierającą rolę biblioteki szkolnej i pedagogicznej w realizacji podstawy programowej. W ostatniej części uczestniczyliśmy w warsztatach: Umiejętności informacyjne uczniów.
Drugi dzień szkolenia zaczęliśmy od mało optymistycznego pytania: No future book? Książka i biblioteka przyszłości. Była to próba przewidzenia jaka będzie popularna forma książki za kilka lat, czy będzie to tradycyjna, czy e-book a może interaktywna? Trudno jest teraz dać jednoznaczną odpowiedź, musimy na nią cierpliwie poczekać. Następnie dużo mówiono o Narzędziach Web 2.0 i ich praktycznym wykorzystaniu przez bibliotekarzy.
Podczas przerwy w wykładach chętne osoby mogły zwiedzić Dworek Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. 



 Tematyka wykładów ostatniego dnia koncentrowała się wokół możliwości wykorzystania w bibliotekach Otwartych zasobów cyfrowych oraz Archiwów cyfrowych.
Szkolenie w pięknej śnieżniej aurze szybko minęło. Pozostają w głowach nowe cenne umiejętności do wykorzystania w codziennej pracy pozyskane w trakcie zajęć, ale również podczas wymiany doświadczeń z innym bibliotekarzami.

Komentarze

  1. Za wymianę "cennych" doświadczeń dziękują zwłaszcza koleżanki i koledzy z PBW Kielce... 150 rekordów dziennie i więcej! Oto nasza nowa maskyma... ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też dziękuję za wymianę doświadczeń i nawiązane nowe kontakty.
      Czyli na nowy rok macie za cel ponad 100% normy! ;)

      Usuń
    2. Po temacie konferencji, na której byłeś, mam prawo chyba sądzić, że biblioteki szkolne jednak przetrwają? ;-) Mam ostatnio w tej kwestii duże wątpliwości, kiedy czytam w prasie codziennej doniesienia o zamykaniu bibliotek szkolnych, bo samorządy szukają oszczędności, więc biblioteki szkolne zastępują filiami miejskich. Najlepsze, że jest to wbrew prawu, a mało kto na to reaguje - przykład Jarocina, Wrocławia, a teraz podobno Poznań się szykuje :(
      Ale czy oni, w tych urzędach, w ogóle wiedzą, po co istnieją biblioteki szkolne???

      Usuń
    3. Po szkoleniu jestem raczej w optymistycznym nastroju.
      Zgadzam się z Tobą bo czyta się o likwidacji filii wojewódzkich bibliotek pedagogicznych mimo, że ustawa nakłada na nie nowe obowiązki. Słyszałem też, że biblioteki szkolne w pewnych placówkach maja działać na zasadzie wypożyczalni, że na przerwie nauczyciel (nie bibliotekarz) wypożyczy uczniom książki i już…? wg mnie to zdecydowanie za mało.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Marzena Peričič spotkanie pod oliwkami

Egzamin

Bibliotekarz Do Poznania