Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza RadziejowiceXXIII Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza "Twórczość filmowa Andrzeja Wajdy, Andrzeja Munka, Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Zanussiego – horyzont interpretacyjny nakreślony przez nową podstawę programową kształcenia ogólnego", odbyła się w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach w dniach 8-11 listopada 2013 r.
Celem konferencji było przybliżenie uczestnikom tematów, motywów, problematyki obecnej w twórczości wymienionych autorów. Organizatorzy napisali, że chcieli, z akademicką wnikliwością, przyjrzeć się temu, co w filmach tych wybitnych reżyserów stanowi polski kapitał kulturowy, nasze dziedzictwo, nawiązanie do tradycji artystycznej. Planowano umieścić tę twórczość w kontekście historii i kultury czasów, w których powstawała, jak również w kontekście kultury współczesnej; pokazać w dyskursie edukacyjnym, jak na nowo ożywają w kulturze motywy i symbole wywiedzione z tradycji, jak są przetwarzane i w jaki sposób teksty filmowe wzbogacają i dopełniają światową kulturę współczesną.
Podczas konferencji uczestnicy wysłuchali wielu interesujących wykładów m.in. Treści filmoznawcze w podstawie programowej dr hab. Witolda Bobińskiego, Andrzeja Wajdy dialogi z literaturą prof. dr hab. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej, Andrzej Wajda poza literaturą – prezentacja filmoznawcza dr hab. Katarzyny Mąki-Malatyńskiej, „Zezowate szczęście" Andrzeja Munka – analiza filmoznawcza dra hab. Witolda Bobińskiego, Między dokumentem a fikcją – o twórczości Krzysztofa Kieślowskiego dra hab. prof. UAM Krzysztofa Kozłowskiego i dra hab. prof. UAM Mikołaja Jazdona „Dworzec" i „Refren" Krzysztofa Kieślowskiego – analiza filmoznawcza dra hab. prof. UAM Mikołaja Jazdona, Etyczne dyskursy w twórczości Krzysztofa Zanussiego dra hab. prof. UŁ Tomasza Kłysa.
Podczas konferencji odbyły się spotkania z Krzysztofem Zanussim i Andrzejem SewerynemPierwszy raz zorganizowano grę terenową Tajemnica Radziejowic.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marzena Peričič spotkanie pod oliwkami

Egzamin

Dyplomowanie