Bałkańskie biblioteki

Wakacje szybko minęły i czas wracać do pracy. Pierwsze dni po urlopie spędziłem uczestnicząc w konferencji: Wspomaganie pracy szkół we współpracy z biblioteką szkolną. (relacja ze spotkania).
  
W tym roku zwiedzałem Bałkany i jak chyba każdy bibliotekarz mam nosa do odnajdywania bibliotek.
Podczas pierwszych minut zwiedzania Sarajewa podziwiałem przepięknie odnowiony gmach Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej (Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine). W 1895 nastąpiło otwarcie budynku, a w roku 1992 roku, w nocy z 25 na 26 sierpnia, została zbombardowana podczas oblężenia Sarajewa podczas wojny domowej na Bałkanach. W wyniku tego spłonęło 90% ksiąg i manuskryptów, tj.: ok. dwóch milionów zbiorów bibliotecznych. Renowacja budynku trwała osiemnaście lat i kosztowała 23 miliony marek konwertybilnych. Uroczyste ponowne otwarcie, po 22 latach, nastąpiło w maju tego roku w Dniu Zwycięstwa nad Faszyzmem.
gmach Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej BiH

Drugą którą zobaczyłem to Biblioteka Narodowa Serbii mieszcząca się w Belgradzie. (Narodna Biblioteka Srbije) jest największą biblioteką i najstarszą instytucją tego typu w Serbii. Utworzenie Biblioteki jest połączone z historycznym wydarzeniem z lutego 1832 roku, kiedy Dimitrije Davidović, wydawca pierwszej serbskiej gazety, wysłał list o ustanowienie Biblioteki Narodowej na cześć księcia Miloša Obrenovic. W tym samym roku w listopadzie, książę Miloš nakazał prawne deponowanie kopii tegoż listu w Bibliotece Narodowej.
Biblioteka Narodowa w Belgradzie

Ostatnią biblioteką która zobaczyłem podczas bałkańskiej podróży była mała, zabytkowa, ale odnowiona książnica w Budwie. Księgozbiór mieści się w Cytadeli na starówce. Początki fortyfikacji sięgają czasów kolonizacji greckiej, tj.: V w. p.n.e. Obecna starówka została rozbudowana i otoczona murami przez Wenecjan w XV w.
Cytadela w Budwie
Biblioteka w Cytadeli
W tej Bibliotece można znaleźć różne ciekawe książki i nie tylko...
Teoria i praktyka

Jugosławia

Biblioteczne porcelanowe sowy
Jeśli macie ochotę na kulinarną wycieczkę po Bałkanach, zapraszam tutaj na smaki tam odkryte.
To tyle relacji z oglądania bibliotek bałkańskich, ale nie koniec o książkach, bo podczas wypoczynku miałem bardzo miłe spotkanie… a z kim to będzie w kolejnym poście.

Zapraszam także: Marzena Peričič spotkanie pod oliwkami

Komentarze

 1. Przerażające jest to, że pod koniec dwudziestego wieku, w Europie w wyniku wojny Bośniacy stracili ogromną część swojego dziedzictwa narodowego. Przecież tego nie da się w żaden sposób odzyskać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację!
   Bośnia i Hercegowina straciła bardzo dużo. Jest krajem bardzo biednym, który nie ma funduszy na remont i otwarcie Muzeum Narodowego. Kraj o skomplikowanej historii, trudnej rzeczywistości i niepewnej przyszłości.

   Usuń
 2. Wielka szkoda, ponieważ mają ciekawą historię. Ich drogocenne rękopisy przepadły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, tak wygląda los wielu bibliotek oraz ich księgozbiorów w krajach o burzliwej i tragicznej historii.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Marzena Peričič spotkanie pod oliwkami

Egzamin

Dyplomowanie