Co czytać Dziecku w brzuchu Mamy?

W tym poście będzie co czytamy do brzuszka naszemu Dziecku. Wcześniej tylko wspominałem o tym a teraz więcej konkretów.

Dziecko na tym etapie rozwoju oczywiście nie rozumie słów, tego co czytamy. Istotne jest to, że rozpoznaje nasze głosy rodziców i potrafi „odszyfrować” towarzyszące nam podczas lektury emocje. Czytając opowiadania, bajki, baśnie mimowolnie modulujemy nasz głos. Zmieniamy także jego ton na cieplejszy i cichszy.

Przy wyborze pierwszej czytanki dla Dziecka wybraliśmy zbiór krótkich opowiadań do czytania przed zaśnięciem. Są to bardzo przyjazne i niosące pozytywne emocje teksty. Książka zawiera wiele pouczających historii, które w przyszłości mogą stać się punktem wyjścia do rozmowy o właściwych postawach społecznych.

Dziecięce lektury
W tym okresie ciąży Dziecko ma tak zwaną pamięć prenatalną. Przejawia się to tym, że noworodek po urodzeniu będzie darzyć sympatią te bajki, które już poznało gdy było w maminym brzuchu. Ta sam zasada obowiązuje podczas włączania dziecku spokojnych piosenek. Założenie jest takie, że po narodzinach dziecko szybciej ukoi znana już bajka czy piosenka. Jakie będzie zastosowanie teorii do praktyki pokarze niebawem czas.
Nie od dziś wiadomo, że: się podobają melodie, które już raz słyszałem. (…)  No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę.* ;)

Kończąc na poważnie, może się wydawać na początku trudne, aby znaleźć te 15-20 minut dziennie na czytanie. Nam szybko udało się wyrobić ten dobry nawyk, który zamierzamy kontynuować gdy będziemy już we Troje. Bardzo jest motywująca nadzieja, że nasze Dziecko, tuż po narodzinach, rozpozna nasze głosy i będzie czuć się z nami bezpiecznie. 


*Rejs [Film] reżMarek Piwowski,1970.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marzena Peričič spotkanie pod oliwkami

Egzamin