Taty rozmowy z brzuchem

W tym poście będę chciał zmierzyć się z coraz mniej panującym stereotypem roli mężczyzny podczas ciąży. Tak jak wspomniałem poprzednio, że powszechnie wydaje się dziwne, aby „facet gadał do brzucha”.

Udowodnione jest, że po urodzeniu głos matki działa na dziecko uspokajająco – tylko dla tego, że zna ten głos, kiedy było w brzuchu. Można też wiele poczytać o włączaniu dziecku muzyki podczas ciąży – po urodzeniu będzie rozpoznawało te dźwięki i będą wpływać na nie kojąco.

Skoro tak to działa z mamą i muzyką to czemu nie przełożyć tego na ojca i książki?

Czytanie do brzuszka ma same pozytywne strony!

Jeżeli tata będzie czytał np.: bajki, swojemu dziecku w brzuchu, z takiego zachowania wyniknie wiele plusów.

Dziecko pozna głos taty, będzie go pozytywnie kojarzyć i po urodzeniu będzie działał tak samo kojąco jak głos mamy. Czytanie późnej tego samego zbioru np.: bajek, wywoła skojarzenie z znajomym już rytmem, tonem i artykulacją wypowiadanych dźwięków. Istotne jest także, a może przede wszystkim wyrobienie w nas samych nawyku wspólnego rodzinnego czytania. Nauczenia się czerpania radości ze spędzenia wspólnego czasu na czytaniu z dzieckiem.
Czytajmy!

Często wspominam popularną w Internecie śmieszną, ale mądrą grafikę. Gdzie na jednej ławce w parku siedzi mama z córka i obie korzystają ze smartfonów a na drugiej również siedzi mama z córką i obie w ręku mają książki. Następnie pada pytanie jak Pani to robi, że Pani córka czyta książki. Odpowiedź: Daję jej dobry przykład!
Proszę mnie mylnie nie postrzegać jako przeciwnika urządzeń tego typu. Sam prowadzę wiele szkoleń z Technologii Informacyjno - Komunikacyjnych i uważam, że są bardzo przydatne i potrzebne. Jednakże sądzę, że wszystko powinno być z umiarem i w rozsądnych granicach dawkowane dziecku. Myślę, że inicjacja wspólnego czytania powinna odbywać się z książką w tradycyjnej formie, a z czasem można wprowadzać nowe rozwiązania.
Dawajmy przykład już od samego początku i czytajmy maleństwu, niech w przyszłości dziecko widzi nas w domu z książką w dłoni i postrzega to jako coś naturalnego.

Jakie książki czytać dziecku w brzuchu podczas ciąży? O tym co czytamy Maluchowi napiszę w kolejnym poście.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marzena Peričič spotkanie pod oliwkami

Egzamin

Co czytać Dziecku w brzuchu Mamy?