Konferencja Filmoznawcza w RadziejowicachKonferencja: Film w relacji z literaturą w odniesieniu do wymagań podstawy programowej kształcenia ogólnego, która odbyła się w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach w dniach 8–11 listopada 2014 r. Głównym celem konferencji było przybliżenie uczestnikom relacji, jakie łączą film i literaturę. Jak zaznaczyli organizatorzy spotkania: Najczęściej film, jako sztuka „młodsza", wykorzystywany był przede wszystkim jako kontekst interpretacyjny dla dzieła czy dzieł literackich. W chwili obecnej film (i idący za nim bogaty przekaz ikoniczny i treściowy) postrzegany jest, także przez szkołę, jako równie ważny tekst kultury.Program konferencji był bardzo ciekawy i obejmował: teoretyczne wykłady i analizy filmoznawcze prezentowane przez m.in.: prof. dr hab. Ewelinę Nurczyńską-Fidelską, prof. dra hab. Krzysztofa Kornackiego, prof. dra hab. Piotra Zwierzchowskiego prof. dra hab. Tomasza Kłysa, dr Bronisławę Stolarską, dr Kamilę Żyto.
Jak zawsze praktycy szkolny przedstawili propozycje wykorzystania poszczególnych tytułów na zajęciach szkolnych i pozaszkolnych.


Podczas czterech dni konferencji uczestnicy obejrzeli i dyskutowali o następujących filmach
Kamienie na szaniec w reż. Roberta Glińskiego
Ida w reż. Pawła Pawlikowskiego
Potop Redivivus w reż. Jerzego Hoffmana
Wizja lokalna 1901, reż. Filip Bajon
Zero w reż. Pawła Borowskiego
Rozmowy kontrolowane w reż. Sylwestra Chęcińskiego
Cudzoziemka w reż. Ryszarda Bera
Alicja w krainie czarów reż. Tim Burton
Bulwar Zachodzącego Słońca reż. Billy Wilder

Podczas konferencji odbyły się spotkania z reżyserem Robertem Glińskim oraz monodram Andrzej Seweryn a Szekspir Forever. Odbyła się także gra edukacyjna Radziejowice w obiektywie – twórcza integracja i filmowe inspiracje.

Zobacz jak było rok temu. 


 

Komentarze

  1. Śliczności a i interesujące. Też bym tam pojechała

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam tę konferencję wszystkim co interesują się filmem. Ciekawie jest też pojechać i zwiedzić piękny Pałac w Radziejowicach.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Marzena Peričič spotkanie pod oliwkami

Egzamin

Dyplomowanie